sobota, 27 czerwca 2015

Bohemian Rhapsody - Fashion Editorial in Agia Napa Cyprus

Już jako mała dziewczynka interesowałam się "sztuką". To wszystko dzięki moim rodzicom którzy wysłałi mnie do przedszkola artystycznego, gdzie na zajęciach poznawałam pierwsze muzyczne dźwięki, plastyczne dzieła i choreografię tańca. Oboje kochali muzykę i sztukę. Tata do dziś szyje sam ubrania. Ja jako 7 letnia dziewczynka wciąż przebierałam lalki dla których tworzyłam ich własne stroje. Jako nastoletnia dziewczyna przechodziłam różne okresy buntu i strój zawsze był odzwierciedleniem tego jak się czułam i kim byłam. Ta cała pasja do mody nie mineła z wiekiem i tak pewnego dnia postanowiłam że chcę dzielić się moim zainteresowaniem z innymi...tak właśnie powstał ten blog. 

Od początku 2011 roku pisałam go wraz z moją przyjaciółką Magdą, która podobnie jak i ja kocha modę. W 2013 nasze drogi się częściowo rozeszły ponieważ Magda wyjechała do Polski gdzie na chwilę obecną pracuję dla FashionPhilosophy Fashion Week Poland jako główny menadżer największej modowej imprezy w kraju.

Ja kontynuuję swoją pracę nad blogiem a od niedawna próbuję swoich sił jako stylistka. Jak do tej pory moje prace zostały opublikowane na stronie włoskiego internetowego magazynu Vogue. To jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem.

Wierzę, że mam szczęście bo robię to co kocham ! Praca jako stylistka daje mi radość i poczucie spełnienia.

Dziś chcę Wam pokazać moją ostatnią publikację, która ukazała się na stronie http://www.cyprus-photo.com/. Mam nadzieję, że spodobają Wam się te zdjęcia. As a little girl I was interested in art. It's all thanks to my parents who have sent me to kindergarten with art lessons. Where I've learned about the first musical sounds, works of art and dance choreography. Both parents love music and art. Dad still sews clothes alone. As a 7 year old girl I was  creating costumes for my dolls. As a teenage girl I was going through different periods of rebellion. That time dress has always been a reflection of how I felt and who I was. All this passion for fashion hasn't changed over the years, and so one day I've decided that I wanted to share my interest with others ... that's why  this blog was created.

Since the beginning of 2011, I was writing it with my friend Magda, who like me loves fashion. In 2013, our paths diverged in part because Magda went to Poland where currently she is working for FashionPhilosophy Fashion Week Poland as general manager of the largest fashion event in the country.

Recently, I'm also trying to work as a stylist. So far my work has been published on the  Italian Vogue website. It is a big honor for me.

I believe that I am lucky because I do what I love to do !  work as a stylist gives me joy and a sense of accomplishment.

Today I want to show you my last publication, which appeared on page http://www.cyprus-photo.com/. I hope that you will enjoy these pictures.

earring / scarf - Invuu London
necklace - Primark


top - Top Shop
necklace - Parfois
earrings - Sheinside 
bracelets / pants - Dagor Indian Shop
pants / crochet top - second hand
shoes - Tally Weijl
bracelets - Dagor Indian Shop 
headband - Murabelle 
necklace - Visettishirt - DressVenus
jeans - Replay
vest - no name
necklace - Invuu London
head band - Dagor Indian Shop
bracelets - DIY / Dagor Indian Shop


CREDITS :
MUA: Sapfo Karapashi Xeni  Makeup & Nail Artist - Beauty Salon by Sapfo Karapashi
Hair Style: Anna Iacovou Anna`s Wedding Hair,Make-up & Nails
Stylist: Katarzyna Szopa   lifefullofcoloursfashionblog

3 komentarze:

Share with Us your thoughts
with LOVE Katerina & Mags